סיפורי קריקט – מהדורה מס' 6 – Premier League

Section_sign

אמצע שנות ה-70. הטלוויזיה הולכת והופכת למוצר נפוץ, גם בארצות מתפתחות, ובידי ההמונים הצמאים לצפות בקריקט ישנם האמצעים להגשים זאת. הקריקט עצמו משתדרג בהתאם (הטהרנים טוענים כי המילה המתאימה היא משתנמך) עם הצגת הגרסא המקוצרת של המשחק (ODI – One Day International) המותאמת לשידורי טלוויזיה לאין שיעור מגירסת המקור – משחק ה-Test שאורכו חמישה ימים.

זכויות השידור נמצאות בידיהם של גופים ציבוריים, ואת המשחק מנהלים עסקנים שהורגלו להאכיל את סוסיהם במנת החציר המינימלית שתאפשר להם המשך קיום. המשחק חצי-מקצועני במקרה הטוב, והשחקנים רחוקים מלהיות מתוגמלים בהתאם לצמיחתו.

אל תוך הסדק הזה בדיוק תוקע טריז המיליארדר ואיל התקשורת האוסטרלי קרי פאקר (אבא של ג'יימס פאקר, דרך אגב) – ומרחיב אותו במשך שנתיים ששינו את ההיסטוריה של הקריקט מן הקצה אל הקצה.

Section_sign

בתחילת 1977, לאחר שנכשלים נסיונותיו לקבל נתח מזכויות השידור מהתאחדות הקריקט האוסטרלית (ACB), פאקר מתחיל לחתום בסתר על שורה של הסכמים עם הקפטנים של נבחרות הקריקט המובילות של התקופה: האחים צ'אפל בני ארצו (אליהם נשוב בסוף דברינו), קלייב לויד שמתחיל לגדל את תור הזהב של הווינדיס אנשי האיים הקריביים (West Indies), טוני גריג האנגלי ואימראן חאן – לימים נשיא פקיסטן.

במקביל, עולם הקריקט המסורתי נערך לסדרת Ashes חגיגית שתציין 100 שנים למשחק ה-Test הראשון בהיסטוריה בין אנגליה לאוסטרליה. התכנית של פאקר נשארת בסוד כמעט עד הרגע האחרון. כאשר היא מודלפת ב-9 למאי 1977 רוב שחקני הסגל האוסטרלי כבר חתומים אצלו.

שלוות העולם של הקריקט מופרת לתוהו ובוהו של דיונים שמהר מאד הופכים לנידויים.

הזלזול בפאקר של מוסדות הענף ובראשם ה-ICC (International Cricket Council), מקבילת הקריקט של FIFA, מתחלף מהר בחשש כאשר הוא מלמד אותם שיעור מאלף בהתנהלות עסקית ותקשורתית.

כאשר ה-ICC מנסה להגיע עימו לפשרה זה כבר מאוחר מדי. פגישה מכרעת ב-23 ביוני 1977 מסתיימת בהכרזת מלחמה גלוייה של פאקר על ה-ICC וה-ACB.

ה-ICC בתגובה שלל מעמד first-class cricket מכל משחק שישוחק תחת המטריה של פאקר (ששמה World Series Cricket – WSC) וגוזר עונשי השעייה על השחקנים שיבחרו לשחק במסגרת שלו.

בהמשך 1977 פאקר מגן בעוז על השחקנים שחתמו אצלו – ביניהם כוכבי התקופה. כולל ייצוג משפטי המסתיים בנצחון מוחץ על ה-ICC שבמסגרתו נקבע כי מוסדות הענף אינם יכולים לפגוע בחופש העיסוק של השחקנים ואין בסמכותם להענישם על ההחלטה להצטרף למסגרת של פאקר אשר הציעה להם שכר גבוה בהרבה.

בזאת פאקר הופך במו ידיו את הקריקט לספורט מקצועני.

Section_sign

בחודשים שעוברים נקבעים גבולות בין המשחק המסורתי המנוהל על ידי ICC לבין פורמט WSC של פאקר.

נאסר על פאקר להשתמש בחוקת ה-ICC, במגרשי הקריקט המסורתיים, בשמות הנבחרות ובמונחי המשחק (Test match אצלו יהפוך ל-Supertest).

לכל אלה הוא מוצא פתרונות בזק מבריקים, עסקיים ולוגיסטיים (למשל, גידול מהיר של דשא בחממות והצבתו במגרשים על ידי עגורנים). רשימת החתומים אצלו המשיכה לגדול וכללה את סגל הווינדיס אשר בהיותם העניים שבחבורה חתמו אצלו כולם כאחד, רוב השחקנים האוסטרלים המובילים וכמה אנגלים ופקיסטנים בעלי שם (בהמשך גם כמה דרום-אפריקאים שהיו תחת חרם האפרטהייד באותן השנים). נקודה למחשבה – לא היו שם הודים, ורק ניו-זילנדי אחד (אגדת המשחק [סיר] ריצ'רד האדלי).

ה-Supertest הראשון שוחק במלבורן בתחילת דצמבר 1977 בין "WSC Australia XI" לבין "WSC West Indies XI" בעוד שבמקביל התקיים בבריזביין Test מסורתי בין הודו לאוסטרליה נטולת כוכבים. נוכחות הצופים במשחק של פאקר היתה דלה. תקשורת המיינסטרים הטילה רפש וקיתונות של ביקורת.

pirates
מקור: ESPNcricinfo

ב-16 בדצמבר, במהלך ה-Supertest השני, כדור של המגיש המהיר אנדי רוברטס שובר את לסתו של החובט האוסטרלי דיוויד הוקס. לתקרית זו מיוחסות שתי השפעות מרכזיות: עליית קרנה של ה-WSC בעיני הצופים (הרי פציעה של ממש היא סמן למשחק של ממש), ותחילת השימוש בציוד מגן לראש בקריקט.

Section_sign

פאקר האמין שההגשה המהירה (fast bowling) מייצרת למשחק קצב ועניין גדולים בהרבה מטכניקות ההגשה האיטית (slow bowling), ודחף אליה בכל כוחו.

מייקל הולדינג. אנדי רוברטס. קולין קרופט. ג'ואל גארנר. רבים יטענו כי יסודה של מפלצת ההגשה המהירה הארבע-ראשית של הווינדיס ששלטה בענף לאורך שנות ה-80 הוא בנסיון שצברה במשחקי ה-WSC. ווינדיס זכו בשני גביעי עולם ODI הראשונים (1975, 1979) והיו בלתי-מנוצחים ב-Test במשך כ-15 (!!) שנים (1980-1995).

עוד גורם תומך היה לוח המשחקים התובעני של WSC שהכריח את השחקנים לשפר כשירות באופן קיצוני – ווינדיס עשו זאת הכי טוב (כשם שמסופר יפה בסרט המרתק "Fire In Babylon").

Section_sign

1978 היתה שנה של כאוס. ההתאחדויות הלאומיות ניסו, כל אחת בדרכה, להתמודד עם מלחמת פאקר-ICC מבלי לקחת צד – נבחרות לאומיות התפרקו (פרט לווינדיס), שחקנים יחידים פרשו ושחקני עבר זומנו.

עונת 1978-1979, השנייה (והאחרונה) של WSC היתה זו בה פאקר השתלט על הקריקט האוסטרלי – והכריע את המאבק לטובתו.

הנבחרת האוסטרלית הרשמית רוקנה מתוכן והפכה בשר תותחים מול נבחרת אנגלית מוחלשת אך חזקה בהרבה. מגרשי קריקט  רשמיים החלו להיפתח בפני ה-WSC.

משחקי הלילה שהנהיג פאקר והדגש שעבר בעונה זו לפורמט ODI החלו מושכים צופים למגרשים, ונתוני צפיית הטלוויזיה עלו בהתמדה.

בתום העונה השנייה מצאה עצמה ההתאחדות האוסטרלית בפני שוקת כלכלית שבורה. מצד שני, ההרפתקה של פאקר על כל עלויותיה גם היא לא הוכיחה עצמה כלכלית – משכורות השחקנים ועלויות התחזוקה של המגרשים (תוספת תאורה ומרבדי דשא מיוחדים ששונעו לאיצטדיונים שאינם איצטדיוני קריקט) היו גבוהות מכדי לכסות את הרווחים.

זו היתה שעת כושר לפאקר הממולח לחתוך הפסדים ולהשלים מהלך בו הוביל את ההתאחדות האוסטרלית (ACB) למקום אליו רצה להגיע מלכתחילה.

ב-30 במאי 1979 הוכרזה הפסקת אש.

ה-ACB נכנע ללא תנאי בהעניקו ל-Channel Nine של פאקר את זכויות השידור למשחקי הקריקט הרשמיים לתקופה של 10 שנים. זאת כמובן למגינת ליבם של ה-ICC ושאר אנשי הסדר הישן.

Section_sign

האפיזודה של WSC היתה הכל פרט לאחת חולפת. באופן חד וברור – יש קריקט שלפני WSC וקריקט שאחרי WSC.

כפי שניתן להבין, הנבחרת האוסטרלית סבלה יותר מהשאר ממשבר ה-WSC. ב-1980, שנה שהפיקה כשלונות נוראיים על המשטח, עדיין נודו ממנה שחקני WSC – והחלו מוחזרים טיפין טיפין לאחריה.

WSC משך את הקריקט לעידן מהיר יותר. ODI צבר בזכותו פופולריות לעומת משחק ה-Test המסורתי – את המשך הגל ראינו בתחילת המאה ה-21 עם הצגתו של משחק ה-T20 המוגבל כבר לסדר גודל של חצי יום.

פאקר הניח את היסודות לקריקט המסחרי, בר-השיווק, הרווחי, של הימים שאחריו.

Section_sign

מי ששם לב לכותרת הפוסט ושאל עצמו מה פרמייר ליג קשור לכל זה, אולי מבין עכשיו שפאקר היה גם ראש חץ לתובנות דומות בענפי ספורט אחרים.

הצורך להתנתק מהגופים הארכאיים שניהלו את הכדורגל האנגלי והביאו אותו אל עברי פי פחת עם האלימות הקשה של שנות ה-80 וההרחקה מאירופה שבאה בעקבותיה.

הצורך להעצים את הכדורגלן ולהפוך את כוכבי המשחק לחיילים בעולם של שיווק המונים הנושא רווחים של צריכת המונים.

העלייה על הגל שהטכנולוגיה איפשרה עם שידור ההמונים הצבעוני, האיכותי יותר ויותר, המוצפן.

את כל אלה יישמו מייסדי הפרמייר ליג כאשר הלכו על מהלך ההיפרדות מה-FA ב-1992 ויצרו את מה שניתן לכנות כביזנס הטוב בעולם.

דמותו וחזונו של פאקר לא נשמטו מעיניהם – אבל גם לא מעיני אנשי ה-FA אשר נמנעו מהכרזת מלחמה על הסדר החדש בהבינם כי אין בכוחם לשנותו וכי עדיף להם לשחק בו תפקיד מלכתחילה.

Section_sign

למי שלא מכיר את ה-underarm bowling incident של פברואר 1981 – מומלץ להתעדכן בסיפור אשר סופר במהדורה קודמת של הסדרה לה קראתי "O, Brother".

מעטים זוכרים כי את ניצני הפורענות ההיא זרע דווקא האח הנדהם והנוזף – הבכור מבין השלושה – איאן צ'אפל.

איאן צ'אפל שימש קפטן ה-11 האוסטרלים במשחק WSC מול ה-11 של שאר העולם. על מנת למנוע אפשרות הוגנת לנצח במשחק מיריבו משכבר הימים, הקפטן האנגלי טוני גריג – הוא בחר להגיש כדור רחב (Wide, כדור לא חוקי שאין באפשרות החובט להגיע אליו).

"During the decider of the second WSC season, with World XI needing two runs to win with five wickets in hand, Chappell took the ball and propelled it down the leg side for four wides. Following this rather disgraceful gesture, he kept smoking a cigar during the post match presentation and refused to shake Greig’s hand."

וגם זו, אולי, מורשת הקריקט התחרותי של פאקר.

קריקט שידע לסבול – בשם הנצחון, בשם הבידור, לעיתים בשם בצע כסף – את חילול קדושת ה-fair play שכה אפיינה את המשחק הישן.

אולי משום כך אנו עדים בשנים האחרונות לעלייה מחודשת בקרנו של משחק ה-Test אל מול ההקצנה בהתמסחרות המשחק המודרני, למשל הצגת גרסת ה-T20 בתחילת המאה הנוכחית. אם תרצו – Against modern cricket.


4 מחשבות על “סיפורי קריקט – מהדורה מס' 6 – Premier League

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s