סיפורי קריקט – מהדורה מס' 7 – 11 נגד 11

Section_sign

לחבוט או לבעוט? לנקד או לכבוש? על הקשר בין קריקט לכדורגל.

ברמה הבסיסית ביותר, מדובר בשני משחקי כדור המשוחקים על מגרש דשא רחב מימדים באוויר הפתוח בין שתי קבוצות בנות 11 שחקנים (10 ועוד keeper). גם כיום מדובר בשני ענפי ספורט ההמונים המובילים על פני כדור הארץ מבחינת מספר אוהדיהם.

בבחינת הדור שלא ידע את יוסף הקריקט נראה לנו רחוק, מנותק, חייזרי, לא רלוונטי. אנחנו נולדנו לעולם נשלט כדורגל במדינה נשלטת כדורגל (ללא קשר להישגים או לרמת המשחק המקומית).

ישנן תיאוריות לא מעטות לגבי הסיבה בעטייה הקריקט הינו ספורט ההמונים הפופולרי בחלק מהטריטוריות בהן היה שלטון קולניאליסטי בריטי, ומדוע באחרות תפס דווקא הכדורגל.

אנו מציעים כאן הסבר כרונולוגי, הסבר שלא שולל תקפותם של אחרים אבל בהחלט מחייב בחינה שלהם תחת זה שלנו.

בחינת ההיסטוריה של שני המשחקים מגלה כי לקריקט שורשים עמוקים עוד מן המאה ה-17, בעוד שהתפתחות הכדורגל מחוברת בחבל טבורה למהפכה התעשייתית ולניצני התודעה בדבר הזכות העממית לזמן פנאי והוא קיבל צורה רק החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19. מכאן גם נגזר משחק שסקאלת הזמן שלו שעות בודדות לעומת ימים בקריקט.

אם מביטים באיור המתאר את הכרונולוגיה של התפשטות האימפריה הבריטית קל מאד לראות שהשטחים שכבשה האימפריה עד אמצע המאה ה-19 הם בדיוק השטחים בהם התבסס הקריקט כמשחק הפופולרי: איי הודו המערבית (West Indies או בקיצור Windies), תת היבשת ההודית, אוקיאניה ודרום אפריקה.

BETL
מקור תמונה: http://www.atlasofbritempire.com

בטריטוריות אלו קריקט היה, ללא תחרות, המשחק של הכובש. אליו התנקזו האמוציות שנכבש נוהג לאמץ – החל מן הרצון להידמות לכובש וכלה בשאיפה להתעלות עליו.

לדוגמא, בסרט הנפלא "Fire In Babylon" המתאר את עליית ה-Windies לשליטה בקריקט העולמי ממחצית שנות ה-70 עד מחצית שנות ה-90 של המאה הקודמת הכמיהה הגדולה לנצח את האנגלים במשחק שלהם עוברת כחוט השני בדבריהם של האנשים שהובילו את Windies להישג.

עוד דוגמא, אמנם מאיזור אחר לגמרי בו הקריקט לא תפש, אולי בגלל תבוסתה המוקדמת של האימפריה שם, היא פנינת הטריוויה העוסקת במשחק הקריקט הבינלאומי הראשון אשר שוחק ב-1844. בניו-יורק. בין ארה"ב לקנדה.

כאמור, לעומת הקריקט התפשטות הכדורגל קשורה למהפכה התעשייתית ולא היתה מתאפשרת בלעדיה. האיזור המובהק ביותר להדגים זאת הינו דרום אמריקה לשם יובא הכדורגל על ידי תעשיינים ופועלים בריטים אשר הקימו מועדונים עם שמות כמו אברטון, ליברפול או ניואלז אולד בויז. משחק הכדורגל המתועד הראשון מחוץ לגבולות בריטניה התרחש ב-1867 בארגנטינה – וגם בו שיחקו רק בריטים.

Section_sign

חוקת הכדורגל פשוטה, 17 חוקים במספר לעומת ה-42 המורכבים לאין שיעור של הקריקט.

אין לנו עניין להמיר כאן איש, אבל רק שתדעו שבסופו של יום ישנם אוהדים של שני המשחקים שיודו בפניכם בפה מלא כי ההנאה שבצפייה בקריקט עולה על זו שבצפייה בכדורגל ולא במעט.

מה שמוביל אותנו לבחינה הבאה בדבר שחקנים ששיחקו את שני המשחקים.

איש הווינדיז סיר ויו ריצ'ארדס, מגדולי החובטים שידע הקריקט, נשאל פעם באיזה ספורט היה בוחר לולא שיחק קריקט. "כדורגל", ענה ללא היסוס. למען האמת, על פי השמועה ריצ'רדס נכלל בסגל נבחרת אנטיגואה וברבודה למוקדמות גביע העולם 74' אבל אולי עקב ההישגים הגרועים (מקום אחרון בבית קונקאקאף) שמו לא נכלל ברשומות.

לאורך השנים אפשר למצוא מספר לא מועט של שחקני קריקט ששיחקו כדורגל מקצועני, למשל:

 • טיפ פוסטר שבתחילת המאה ה-20 קבע נתון שלא יחזור כאשר שימש קפטן נבחרת אנגליה בשני המשחקים.
 • סיר איאן בות'אם ששיחק בשנות ה-80 ביאוביל ובסקאנת'ורפ.
 • דניס קומפטון שבמקביל לקריירת קריקט בינלאומית מפוארת היה קשר פותח בארסנל והשיג עימה אליפות ב-1948 וגביע ב-1950. מצד שני, אחיו לזלי היה כדורגלן ששיחק גם קריקט.
 • סיר ג'ף הרסט שארבע שנים לפני שניצח גמר גביע עולם עם שלושער שיחק את משחק ה-first class קריקט היחיד שלו במדי אסקס.

ככל שהשנים חולפות, עקב ההתמקצעות, הדוגמאות מתמעטות אבל הספורט הנשי שעדיין מקיים ניצנים של ראשוניות נתן לנו דוגמא יפהפיה בעשור שעבר עם האוסטרלית אליז פרי ששיחקה ואף הצטיינה בנבחרות הלאומיות של ארצה בקריקט ובכדורגל. לא צחוק, צפו בשער שלה ברבע גמר גביע העולם 2011 מול שבדיה. גם היא בשנים האחרונות זנחה את המולטיטאסקינג לטובת התמקדות בקריקט.

Section_sign

עליית הכדורגל היתה מטאורית והוא השתרש במהירות הבזק כמשחק ההמונים המוביל באיזורים נרחבים בעוד שהקריקט נותר מקובע בפורמט הקשיח שלו וניאות לפתח משחק מקוצר, ומשחק שניתן לשחק גם לא באור יום, רק מאוחר (יש יאמרו מדי) החל מאמצע המחצית השנייה של המאה ה-20. על שמרנותם של קברניטי הקריקט הרחבנו בפוסט קודם אבל לזכותם ייאמר שאת המשחק עצמו הם פיתחו ודייקו ללא הרף, והקדימו בכך את הכדורגל בעשרות שנים – למשל בעניין השימוש בעזרי שיפוט אלקטרוניים שאולי נרחיב בעניינו בפוסט נפרד בהמשך.

מכאן להבדל שנאמני הקריקט כואבים ביותר: כדורגל הוא ענף אולימפי, קריקט לא.

הודו הינה בוודאי ממדינות הקריקט הנאמנות ביותר. מי שלא נסע ברחובות מומבאי וזכה לצפות ב-3-4 משחקים בכל כמה רחובות בכל שעה נתונה של היום – בין שמדובר בסטודנטים במגרש הפתוח שמול בתי המשפט, ובין שמדובר בחבורת ילדים בסחבות בגינה ציבורית – לא ראה נאמנות לקריקט מהי.

באולימפיאדת לונדון (1948) הנבחרת ההודית בכדורגל היתה קרובה מאד להפתיע את צרפת, והפסידה 2-1 משער של הדקה ה-89 ולאחר החמצת שני פנדלים – וכל זאת כאשר מרבית שחקניה משחקים יחפים.

זאת ועוד, הודו בחרה לוותר על הזמנת פיפ"א לשחק בגביע העולם 50' בהעדיפה להמשיך להתמכר לקריקט, הספורט הקולוניאליסטי המקורי.

כפי שכבר אמרנו – מקובלת הטענה שבנוסף להסבר הכרונולוגי שלנו, אין ספק שמשהו ב-DNA של החברה ההודית הכריע שההמונים ימשיכו להתחבר לקריקט גם בנוכחות תחרות מצד הכדורגל – הקריקט פחות אלים מהכדורגל, פחות מהיר ממנו ויותר עיוני ממנו.

זר לא יבין זאת.

Soccer - London Olympic Games - First Round - India v France - Cricklefield Stadium
מקור: http://www.sportskeeda.com

Section_sign

שלמי תודה לאוהדת מס' 1 של סטוק סיטי על הכנת החומר ועל הבריינסטורמינג הפורה.

וגם לדוד אוזן, שהרמת גבות שלו להרמה שלי להנחתה של הנושא הולידה את התהיות שסופן בפוסט הזה.


4 מחשבות על “סיפורי קריקט – מהדורה מס' 7 – 11 נגד 11

 1. Very rich article and interesting hypothesis. If we assume that baseball has it origins in British cricket, this can be taken as a corroboration of your theory (later spread of a short-period, but cricket-style, game).

  Liked by 1 person

  1. רמזנו לדעתנו כי השחרור המוקדם של האיזור מעול הכיבוש גרם להתמרה של הקריקט במשחק לא מאד שונה, בייסבול. ובאופן דומה התמרה של רוגבי לפוטבול אמריקאי. הכרזת עצמאות אם תרצו.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s